PROCEDURA FUNKCJONOWANIA ANONIMOWEJ SKRZYNKI NA SYGNAŁY
Podstawa prawna:
- Pismo Ministra Edukacji Narodowej DKWI-WPB.5012.25.2019.BKI z dnia 11 maja 2019r., by wzmocnić współpracę miedzy szkołą (przedszkolem) a rodzicami
- Art.68 ust.1 pkt 2, 3 i 6 w związku z art.51 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018r. poz. 996, z późn. zm.)
Cel procedury:
- Wprowadzenie procedury znajduje swoje uzasadnienie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką naszej placówki.
- Stworzenie zasad funkcjonowania ANONIMOWEJ SKRZYNKI NA SYGNAŁY.
- Wzmocnienie współpracy pomiędzy przedszkolem a rodzicami w zakresie bezpieczeństwa w przedszkolu.
Postanowienia ogólne:
1. Anonimowa skrzynka na sygnały to formuła umożliwiająca rodzicom sygnalizowanie zagrożeń, nieprawidłowości – potencjalnych niebezpieczeństw, potrzeb w zakresie profilaktyki, przekazywanie wniosków, uwag, pomysłów związanych z problematyką funkcjonowania przedszkola we wszystkich obszarach.
2. Formuła anonimowej skrzynki nie stanowi narzędzia do składania skarg i zażaleń.
3. Anonimowa skrzynka na sygnały znajduje się w szatni przedszkola (parter).
4. Otwarcie skrzynki nastąpi codziennie przez sekretarza przedszkola.
5. W razie nieobecności sekretarza przedszkola, dyrektor wyznaczy nauczyciela odpowiedzialnego za sprawdzenie skrzynki.
6. Treść sygnałów będzie spisana w rejestrze anonimowej skrzynki, a zawartość skrzynki zostanie zarchiwizowana na okres jednego roku szkolnego.
7. Z treścią sygnałów zostaje zapoznany dyrektor lub wicedyrektor przedszkola i podejmuje stosowne działania.
8. Dyrektor lub wicedyrektor przedszkola podejmują decyzję, czy zapoznać Radę Pedagogiczną z treścią sygnałów.
9. W problemowych sytuacjach dyrektor przedszkola ma prawo zwołać nadzwyczajne posiedzenie Rady Pedagogicznej w celu rozpatrzenia niepokojącej informacji, wspólnego podjęcia decyzji, w jaki sposób ustosunkować się do sygnału, wniosku rodzica/opiekuna prawnego.
10. Jeżeli w treści informacji będą sygnały zagrażające życiu i bezpieczeństwu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany wezwać policję lub odpowiednie służby bezpieczeństwa.
11. W przypadku otrzymania sygnałów o podejrzeniu krzywdzenia dziecka ( przemoc fizyczna i psychiczna) przez rodziców/prawnych opiekunów, następuje uruchomienie PROCEDURY POSTĘPOWANIA W SYTUACJI KRZYWDZENIA DZIECKA .
12. W razie potrzeby przedszkole zapewni pomoc psychologa z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Opolu.
- Rada pedagogiczna ma możliwość wprowadzenia zmian w obowiązujących procedurach bezpieczeństwa, regulaminach itp. zgodnie z sygnałem rodziców/opiekunów prawnych.
- Procedura obowiązuje od dnia 20 maja 2019r.
Zatwierdził w dniu 10.05.2019r.
Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 20 w Opolu
Krystyna Pamuła