Załącznik nr 2-Oświadczenie rodzica o zapoznaniu się z procedurą - POBIERZ
Aneks nr 1
Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadza się następujące zmiany:
1. W „Aktualizacji procedury funkcjonowania Przedszkola Publicznego nr 20 w Opolu w stanie zagrożenia epidemicznego obowiązującej od dnia 01.09.2021r.” usuwa się:
pkt 11,
pkt 12,
pkt 23.
2. Do niniejszej procedury w punkcie HIGIENA I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ
a) zmienia się zapis brzmiący (pkt 2): „W przedsionku I wejścia do przedszkola oraz wejścia II do szatni dzieci, umieszczony jest pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk. Każdy pracownik przedszkola oraz rodzic/opiekun dezynfekuje swoje dłonie przy wejściu (lub zakłada rękawiczki jednorazowe) oraz zakrywa usta i nos,
b) na zapis brzmiący: „W przedsionku I wejścia do przedszkola oraz wejścia II do szatni dzieci,umieszczony jest pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk. Każdy pracownik przedszkola oraz rodzic/opiekun dezynfekuje swoje dłonie przy wejściu (lub zakłada rękawiczki jednorazowe).
3. W punkcie POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PERSONELU PRZEDSZKOLA :
-
zmienia się zapis brzmiący (pkt 1): „ Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie pracownicy bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji,
-
na zapis: „ Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie pracownicy bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych”,
-
w pkt 2 zmienia się zapis brzmiący: „Wszyscy pracownicy przedszkola używają środków ochrony indywidualnej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (w razie potrzeby),
-
otrzymuje on następujące brzmienie: „Wszyscy pracownicy przedszkola używają środków ochrony indywidualnej – jednorazowe rękawiczki, a także fartuchy z długim rękawem (w razie potrzeby) ”.
Pozostałe zapisy procedury pozostają bez zmian.
Zmiana wchodzi w życie z dniem 28.03.2022 r.
Zatwierdził:
Dyrektor
Przedszkola Publicznego nr 20 w Opolu
Krystyna Pamuła
AKTUALIZACJA PROCEDURY FUNKCJONOWANIA
PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 20 W OPOLU
W STANIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
OBOWIĄZUJĄCA OD 01.09.2021 r.
Podstawa prawna:
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art.8a ust. 5 pkt ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322, 374, 567 i 1337)
Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo każdego pracownika przedszkola, dziecka, rodzica w sytuacji ryzyka zakażenia koronawirusem lub COVID-19 oraz określenie zasad profilaktycznego postępowania.
Zakres procedury
Dokument reguluje zasady bezpiecznej i higienicznej organizacji opieki nad dziećmi, bezpiecznej i higienicznej pracy personelu przedszkola oraz działania zapobiegające zakażeniu koronawirusem lub COVID-19.
Osoby podlegające procedurze
Do przestrzegania procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola i rodzice.
SPOSÓB POSTĘPOWANIA
ORGANIZACJA PRACY W PRZEDSZKOLU
- Przedszkole otwarte jest od godziny 6.00 do godziny 17.00.
- Organizacja pracy oddziałów:
Grupa I BIEDRONKI (sala nr 22) - 7.30 - 15.30
Grupa II PSZCZÓŁKI (sala nr 16) - 7.30 – 17.00
Grupa III SŁONECZKA (sala nr 34) - 7.30 - 15.30
Grupa IV MISIE (sala nr 15) - 7.00 – 16.30
Grupa V SMERFY (sala nr 24) – 6.00 – 16.00
Grupa VI KRASNOLUDKI (sala nr 23) - 7.00 – 16.00
Przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy oddziału dzieci będą przyprowadzane do grup dyżurujących.
RODZICE/OPIEKUNOWIE PRZYPROWADZAJĄ I ODBIERAJĄ DZIECI ZGODNIE ZE ZŁOŻONĄ DEKLARACJĄ NA ROK SZKOLNY 2020/2021
- Do przedszkola dzieci są przyprowadzane ( i odbierane) przez osoby zdrowe. Rodzice/opiekunowie dzieci z w/w grup mogą przyprowadzać dzieci wyłącznie do godziny 8.30, ponieważ pracownik odbierający dzieci wraca po tej godzinie do swoich codziennych obowiązków.
- Rodzice/opiekunowie mogą odbierać dzieci z przedszkola od godziny 15.00.
- Dzieci przyprowadzone przed godzinami pracy danego oddziału, będą przyjęte do grupy dyżurującej z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
- Po zakończeniu pracy nauczyciela w danej grupie, dzieci przeprowadzone zostaną do grupy dyżurującej z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
- Minimalna przestrzeń do odpoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 1.5 m² na 1 dziecko plus nauczyciel, woźna i pomoc nauczyciela.
- Z sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać. Przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć i zabaw są dokładnie myte, czyszczone lub zdezynfekowane.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Do przedszkola uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych , NIE wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Osoba przyprowadzająca dziecko do przedszkola nie wchodzi do szatni. W przedsionku przedszkola czeka dyżurujący pracownik, który sam wprowadzi dziecko do szatni i do sali.
- Rodzice/opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący 1,5m.
- Rodzice/opiekunowie utrzymują dystans społeczny między sobą min. 1.5 m.
- Rodzic/opiekun może przed przybyciem do przedszkola powiadomić telefonicznie nauczyciela o zamiarze odbioru dziecka. Nauczyciel i dziecko będą mieli czas np. na sprzątnięcie zabawek i przygotowanie do wyjścia.
- W szczególnych sytuacjach (dzieci nowoprzyjęte, dzieci 3-letnie, dzieci o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagające pomocy) dyrektor przedszkola wyraża zgodę na wejście rodzica do szatni z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/ dziećmi 1,5m., przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – ochrona nosa i ust, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe; w szatni czekać będzie pomoc nauczyciela, która zaprowadzi dziecko do sali. Udogodnienie funkcjonować będzie do czasu zaadaptowania się dziecka do pobytu w przedszkolu.
- WAŻNE ! Dzieci nowoprzyjęte do przedszkola będą wydawane rodzicom/opiekunem za okazaniem dokumentu tożsamości.
Pracownik przedszkola (za zgodą rodzica – Załącznik nr 2) w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych mierzy dziecku temperaturę ciała termometrem bezdotykowym. Norma graniczna temperatury ciała mierzonej termometrem dotykowym na czole wynosi 37,2ᵒC., a termometrem bezdotykowym 37,8ᵒC
- Podczas pobytu w przedszkolu i na placu zabaw dziecko nie potrzebuje indywidualnej osłony nosa i ust.
- Dzieci , w miarę możliwości organizacyjnych, powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach.
- W miarę możliwości organizacyjnych do grupy przyporządkowane są te same nauczycielki, woźna i pomoc nauczyciela.
- Nauczyciele przychodzą do pracy i wychodzą rotacyjnie czyli w odstępach czasowych, aby nie spotykać się ze sobą i zachować zalecany dystans społeczny (1,5 m) oraz umożliwić taki dystans między grupami dzieci.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup. Ogród przedszkolny zostaje umownie podzielony na II strefy: I - boisko, II - plac zabaw. W każdej strefie może przebywać tylko jedna grupa dzieci, bez możliwości komunikowania się między sobą.
- Nie należy organizować wyjść poza teren przedszkola np. spacer, wycieczka.
- Sale będą wietrzone co godzinę, a oczyszczacze powietrza - używane bez przerwy.
- Nauczyciele uzgadniają między sobą czas pobytu i zabawy na świeżym powietrzu oraz czas pobytu w szatni na moment ubierania się dzieci oraz po powrocie - rozebrania z ubrań wierzchnich.
- Personel pomocniczy (woźny-konserwator, kucharki, pracownicy administracji) nie mogą kontaktować się z dziećmi , nauczycielami i woźnymi.
- Osoba pracująca na stanowisku woźnej przyporządkowana jest do jednej sali i grupy. Jeśli zaistnieje potrzeba zastępstwa za nieobecną w pracy koleżankę, zastępująca zostaje na stałe na zastępstwie do momentu powrotu zdrowej do pracy.
- Stosuje się rotację grup podczas korzystania z toalety na I piętrze. Pani woźna dyżuruje i nadzoruje pobyt dzieci w toalecie, dezynfekując ją po każdym pobycie grupy.
- Dopuszcza się możliwość pracy zdalnej na stanowiskach administracyjnych (st. intendent) oraz na stanowisku sekretarza przedszkola.
- Ogranicza się przebywanie osób trzecich na placówce wyłącznie do dostawców, którzy mogą wnieść towar tylko do przedsionka. W razie konieczności osoba trzecia może wejść do przedszkola za zgodą dyrektora , z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona rąk i ust, jednorazowe rękawiczki, dezynfekcja rąk przy wejściu do przedszkola, tylko osoby zdrowe). Pobyt interesanta w placówce odnotowany zostanie w REJESTRZE INTERESANTÓW.
- W przedszkolu wyznacza się pomieszczenie (miejsce izolacji) dla osób przejawiających objawy chorobowe. Jeśli w ciągu dnia dziecko przejawi niepokojące objawy choroby, będzie musiało być odizolowane w odrębnym pomieszczeniu (pokój – II piętro, przy gabinecie do zajęć dodatkowych) lub w wyznaczonym miejscu w sali z zapewnieniem minimum 2 metrów odległości od innych dzieci i osób. Rodzice zostaną niezwłocznie powiadomieni i poproszeni o natychmiastowe odebranie dziecka z przedszkola. O zaistniałej sytuacji należy natychmiast powiadomić dyrektora przedszkola.
- Upoważnienia do odbioru dzieci przez osoby upoważnione przez rodziców oraz numery kontaktowe znajdują się w ustalonym przez nauczycieli miejscu. Po zakończeniu pracy nauczyciela zostają umieszczone w szafie zamkniętej na klucz.
- Wyznacza się tor szybkiej komunikacji z dyrektorem poprzez główne wejście do przedszkola przeznaczone dla administracji.
HIGIENA I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ
- Przed wejściem do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.
- W przedsionku I wejścia do przedszkola oraz wejścia II do szatni dzieci, umieszczony jest pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk. Każdy pracownik przedszkola oraz rodzic/opiekun dezynfekuje swoje dłonie przy wejściu (lub zakłada rękawiczki jednorazowe) oraz zakrywa usta i nos.
- W zmywalni, w oznaczonym miejscu, także znajduje się pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk, które należy zdezynfekować przed wejściem do kuchni (pracownicy kuchni , panie woźne).
- Pracowników i dzieci obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem oraz, w szczególności po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po samodzielnym skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na świeżym powietrzu. Nauczyciele są zobligowani do przypominania dzieciom o tym obowiązku.
- Wydawanie posiłków na sale będzie prowadzone z zachowaniem rotacji , w 5-ciominutowych odstępach, co pozwoli na zachowanie dystansu społecznego.
- Ustalenie rotacji i zachowanie odstępu 1,5 m. dotyczy również prac porządkowych w zmywalni (np. mycie naczyń po posiłkach).
- Codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywanych posiłków, klawiatury komputerów oraz domofonów, włączników zapisuje się w KARCIE MONITORINGU CODZIENNYCH PRAC PORZĄDKOWYCH (która już obowiązywała w przedszkolu – załącznik nr 4) oraz w KARCIE DEZYNFEKCJI (Załącznik nr 5).
- Dezynfekcje przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu, z uwzględnieniem czasu.
- Sale należy wietrzyć co godzinę, a oczyszczacze powietrza włączone zostają na cały czas pracy danego oddziału.
- Dezynfekcje sal przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu. Przeprowadzając dezynfekcje należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego na wywietrzenie dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Dezynfekcję przeprowadza się ściśle z zaleceniami producenta środka do dezynfekcji.
- Należy stosować bieżącą dezynfekcję toalet.
- Myjąc ręce, należy stosować się „do Instrukcji mycia rąk”, które są umieszczone w każdej łazience i toalecie (zgodnie z wytycznymi GHP – GMP), natomiast dezynfekować zgodnie z instrukcją umieszczoną przy dozownikach z płynem..
ORGANIZACJA ŻYWIENIA
- Woda pitna dla dzieci podawana jest w kubkach, które można wyparzyć w temperaturze co najmniej 60ᵒC.
- Pracownicy kuchni przygotowujący posiłki dla dzieci stosują się do zasad szczególnej ostrożności poprzez stosowanie środków ochrony osobistej oraz płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni, sprzętów kuchennych, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców oraz mycia i dezynfekcji stanowisk pracy.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60ᵒC lub je wyparzyć.
- Stoły i krzesełka, przy których dzieci spożywają posiłki, należy dezynfekować po każdym posiłku.
- Dzieci samodzielnie spożywają posiłki, ze względu na bezpieczeństwo nie są karmione.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PERSONELU PRZEDSZKOLA
1. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie pracownicy bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Wszyscy pracownicy przedszkola używają środków ochrony indywidualnej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (w razie potrzeby).
- Pracownicy powyżej 60 r. ż. lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, przed ewentualnym podjęciem pracy, składają oświadczenie o świadomości zagrożeń epidemicznych. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- W przedszkolu wyznaczone jest pomieszczenie do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe
- Pracownicy przedszkola zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie podejmują pracy, pozostają w domu, kontaktują się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną nicy zostali poinstruowani, że w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zarażeni koronawirusem.
- W przedszkolu, w widocznym miejscu (szatnia dzieci, wejście dla administracji) umieszczone są numery telefonów do służb medycznych i stacji sanitarno – epidemiologicznej.
- Wszyscy pracownicy przedszkola używają środków ochrony indywidualnej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta albo przyłbice, a także fartuchy z długim rękawem (w razie potrzeby).
- W przypadku wystąpienia u pracownika objawów zakażenia uruchamia się Procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-1, zgodnie z którą obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych, a następnie ustala się listę osób przebywających z osobą podejrzaną o zakażenie.
- Przedszkole zobowiązuje się do bieżącego śledzenia informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz obowiązujących przepisów prawa.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Wszyscy pracownicy przedszkola zobowiązują się do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych Przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art.8a ust. 5 pkt ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322, 374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej procedury.
- Wszyscy rodzice/opiekunowie dzieci zobowiązują się do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych Przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art.8a ust. 5 pkt ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322, 374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
Wypełnione oświadczenie należy złożyć w skrzynce listowej (wejście nr 1 - administracja) przed przyjściem dziecka do przedszkola lub oryginał oświadczenia dostarczamy w pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu.
Tekst procedury umieszczony zostanie na drzwiach wejściowych do szatni dla dzieci oraz na stronie internetowej przedszkola: www.pp20.opoleprzedszkole.pl
Procedura wchodzi w życie z dniem 01 .09.2021r.
Załączniki :
Załącznik nr 1 – Oświadczenie pracowników Przedszkola Publicznego nr 20 w Opolu
Załącznik nr 2 – Oświadczenie rodziców/prawnych opiekunów dziecka , które uczęszcza do Przedszkola Publicznego nr 20 w Opolu
Załącznik nr 3 – Oświadczenie pracownika Przedszkola Publicznego nr 20 w Opolu o zapoznaniu się z procedurami
Zatwierdzam dnia 01.09.2021r.
Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 20 w Opolu
Krystyna Pamuła